Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co to jest badanie EMG
#1
Elektromiografia (EMG) to badanie elektrofizjologiczne, którego celem jest ocena funkcji mięśni i nerwów. W związku z tym EMG jest pomocne w diagnozowaniu wielu chorób neurologicznych i układu mięśniowego. Na czym polega badanie elektromiograficzne i jakie są wskazania do jego wykonania?Elektromiografia (EMG) to badanie elektrofizjologiczne, którego celem jest ocena funkcji układu mięśniowego, a także obwodowego układu nerwowego. EMG jest pomocne w diagnostyce wielu chorób nerwowo-mięśniowych, ponieważ pozwala zlokalizować zmiany patologiczne w mięśniach, ustalić ich wielkość i charakter, a także określić dynamikę procesu chorobowego w badanym mięśniu. W związku z tym badanie elektromiograficzne można wykorzystać w celu rozpoznania np. dystrofii mięśniowych, stwardnienia bocznego zanikowego czy rdzeniowego zaniku mięśni. EMG jest stosowane także w celu diagnozy chorób, w przebiegu których doszło do uszkodzenia nerwów na skutek ich ucisku (np. zespół cieśni nadgarstka, zespół cieśni kanału stępu), jak również chorób złącza nerwowo-mięśniowego, np. miastenii. 

Elektromiografia - wskazania i przeciwwskazania do wykonania badania Wskazaniem do wykonania EMG są objawy nieprawidłowego funkcjonowania nerwów obwodowych i mięśni, a zwłaszcza zespoły korzeniowe-szyjne i lędźwiowo-krzyżowe (rwa barkowa, rwa kulszowa), zespoły sztywności o różnej etiologii, a także nadmierne nieprawidłowe napięcie w przebiegu chorób układu nerwowego (spastyczność). Uszkodzenia poszczególnych mięśni w skutek urazu lub kontuzji także są wskazaniem do wykonania badania. 

Podobnie jak w przypadku elektroneurografii, przeciwwskazaniami do wykonania badania elektromiograficznego są wszczepiony elektryczny rozrusznik serca, elementy metalowe w sercu (np. sztuczna zastawka) lub w badanej okolicy ciała.Elektromiografia - na czym polega badanie? 
Na kompletne EMG składają się cztery rodzaje badań: elektroneurografia (badanie przewodnictwa w nerwach obwodowych), badanie mięśni, badanie transmisji nerwowo-mięśniowej i badanie nadpobudliwości nerwowo- mięśniowej. W prywatnych klinikach za każde z wymienionych badań płaci się osobno.W pierwszej kolejności wykonuje się elektroneurografię, czyli badanie przewodnictwa w nerwach obwodowych. Po nim przeprowadza się badanie właściwe, czyli badanie mięśni, za pomocą którego ocenia się sprawność badanego mięśnia. W badany mięsień wprowadza się od 10 do 20 elektrod igłowych (wkłucia wykonuje się w odległości 1 - 2 cm od poprzedniego), które doprowadzają do mięśnia bodziec elektryczny, a następnie rejestrują czynność mięśnia podczas spoczynku, dowolnego ruchu oraz wysiłku maksymalnego. 

Badanie transmisji nerwowo-mięśniowej (inaczej próba miasteniczna, próba nużliwości lub próba męczliwości) ma na celu ocenę przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, przy pomocy stymulacji serią supramaksymalnych bodźców, dlatego jest stosowane w diagnostyce miastenii, czyli nużliwości mięśni. Badanie nie jest inwazyjne, ponieważ do jego wykonania wykorzystuje się elektrody powierzchniowe, które są umieszczane na skórze.Badanie nadpobudliwości nerwowo-mięśniowej (inaczej próba tężyczkowa, próba ischemiczna) jest stosowane w celu diagnozy tężyczki - choroby, która objawia się wzmożoną pobudliwością nerwowo-mięśniową. Badanie wykonuje się z użyciem elektrody igłowej, którą wprowadza się w mięsień między kciuk a palec wskazujący. Następnie na ok. 10 minut na ramię pacjenta zakłada się opaskę elastyczną w celu wstrzymania przepływu krwi (skutkiem jest brak czucia w ręce i silne mrowienie, co jest dość nieprzyjemne). Po zwolnieniu mankietu uciskowego obserwuje się, czy pojawiają się objawy charakterystyczne dla tężyczki. Całe badanie trwa ok. 15 minut. 

Wyniki elektromiografii (EMG) są przekazywane bezpośrednio po zakończeniu badania. 



Za post podziękowali:
Ewelina94
Odpowiedz
#2
Analiza parametrów jednostek ruchowych - fragment artykułu Rafała Rola z I Kliniki Neurologicznej
Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, opublikowanego w Neurologia po Dyplomie
2012; 7 (5): 7-16:
"W trakcie wykonywania minimalnego dowolnego skurczu mięśnia poprzecznie prążkowanego zbierane są potencjały jednostek ruchowych (PJR). Zaleca się analizę co najmniej 20 PJR-ów. Potencjały należy zbierać z różnych części mięśnia z co najmniej kilku wkłuć. Ma to niezwykle istotne znaczenie w przypadku np. miopatii zapalnych, w których mięśnie mogą być zajęte w sposób niehomogenny i pewne części mięśnia mogą wykazywać cechy uszkodzenia miogennego, a niektóre nie. Analizowane są następujące parametry jednostki ruchowej: amplituda, czas trwania, pole powierzchni, liczba faz i liczba zwrotów. Każdy z mięśni ma nieco odmienną charakterystykę typów włókien mięśniowych i jednostek ruchowych. Dlatego każdy mięsień ma własne normy parametrów jednostek ruchowych, do których należy odnosić uzyskane w trakcie badania EMG wyniki.
"Badanie EMG pozwala różnicować między uszkodzeniem pierwotnie mięśniowym (np. w przebiegu dystrofii mięśniowych, miopatii wrodzonych, metabolicznych, zapalnych) a uszkodzeniem neurogennym (polineuropatie, mononeuropatie). Niektóre cechy badania EMG mogą wskazywać na uszkodzenie na poziomie rogów przednich rdzenia (fascykulacje, potencjały olbrzymie PJR).Zapis miogenny w badaniu EMG związany jest z ubytkiem
i (lu14 atrofią czynnych włókien mięśniowych. W zapisie spoczynkowym z reguły nie ma spontanicznej czynności mięśni, niekiedy mogą występować pojedyncze fibrylacje (charakterystyczne dla zapalenia wielomięśniowego i skórno-mięśniowego) oraz ciągi miotoniczne (np. miopatie metaboliczne).
W zapisie wysiłkowym charakterystyczne są zaburzenia gradacji z wystąpieniem od początku dużej częstotliwości wyładowań PJR przy ich niskiej amplitudzie. Potencjały jednostek ruchowych w uszkodzeniu pierwotnie miogennym charakteryzuje: skrócenie czasu trwania PJR, zmniejszenie jego amplitudy, zmniejszenia pola powierzchni PJR, zwiększenie odsetka potencjałów wielofazowych.Uszkodzenie neurogenne ma nieco inny obraz w zależności od czasu trwania uszkodzenia. W pierwszym stadium do 2-3 tygodni nie stwierdza się objawów aktywnego odnerwieni mięśnia. Fibrylacje, a następnie dodatnie fale ostre pojawiają się po około 2 tygodniach. Stadium wczesne uszkodzenia neurogennego niekiedy bywa nazywane pseudomiopatycznym. Występują wówczas objawy aktywnego odnerwienia w zapisie spoczynkowym (liczne fibrylacje
i dodatnie fale ostre), zapis wysiłkowy jest nieprawidłowy, a parametry jednostek ruchowych są prawidłowe lub nawet mogą przypominać uszkodzenie miogenne (stadium miopatyczne). W miarę zdrowienia pojawiają się zapisy neuropatyczne późne, które z kolei dzielimy na okres z dokonującą się reinerwacją (objawom aktywnego odnerwienia towa-
rzyszą cechy reinerwacji) oraz okres dokonanej reinerwacji (brak objawów aktywnego odnerwienia, obecne cechy dokonanej reinerwacji). Cechy elektrofizjologiczne reinerwacji mięśnia to następujące zmiany potencjałów jednostek ruchowych: wzrost amplitudy, czasu trwania i pola powierzchni PJR, zwiększenie liczby potencjałów wielofazowych oraz obecność potencjałów sprzężonych i satelitarnych. Zmiany neurogenne związane są z reinerwacją puli odnerwionych włókien mięśniowych przez zachowane jednostki ruchowe. W interpretacji badania elektromiograficznego czas wystąpienia potencjalnego uszkodzenia nerwu lub nerwów jest niezwykle istotny i wpływa na wyciągane wnioski. Badanie EMG pozwala więc ocenić nie tylko rozległość uszkodzenia neurogennego, ale również ocenić dynamikę zmian
odnerwiennych i procesu reinerwacji. Badanie EMG jest badaniem inwazyjnym i bolesnym,
dlatego powinno być odpowiednio zaplanowane i przeprowadzone. Wybór mięśni do badania EMG powinien odpowiadać klinicznemu problemowi, z jakim zwraca się do elektrofizjologa lekarz prowadzący. Inaczej planowane jest badanie pod kątem potencjalnej miopatii (wówczas wybierane są raczej mięśnie proksymalne do badania), inaczej pod kątem polineuropatii i jeszcze inaczej w przypadku podejrzenia uszkodzenia neuronów rogów przednich rdzenia (zwykle konieczne jest rozszerzenie badania i ocena kilku segmentów rdzenia)"

Podsumowujac materiały znalezione w roznych publikacjach:

Zanik neurogenny:
-wydłużenie czasu trwania PCJR
-zwiększenie obszaru JR
-zwiększenie amplitudy
-zubożenie zapisu wysiłkowego
-zmniejszenie stosunku liczby zwrotów do średniej amplitudy między zwrotami (w trakcie czynności 30 % MCV)

Zanik Miogenny:
-skrócenie czasu trwania PCJR
-zmniejszenie amplitudy
-zmniejszenie obszaru JR
-zwiększona interferencja rejestracji wysiłkowych
mięśnia znikłego
-zwiększenie liczby zwrotów
-zwiększenie stosunku liczby zwrotów do średniej
amplitudy między zwrotami (w trakcie czynności 30 %
MCV)
Odpowiedz
#3
Obraz EMG w zespołach korzeniowych:

https://journals.viamedica.pl/polski_prz...9938/15641
Odpowiedz
#4
Z zagranicznego forum:

Dude, twitching in ALS is a direct result of the disease running it's course. It is NOT a pre-curser symptom! In other words, if you have twitches that are associated with ALS, it means the disease is ALREADY running its course because muscles diseased with ALS don't begin to twitch UNTIL micro fibres begin to die and disconnect. With that, ANY EMG at ANY TIME would CLEARLY show the disease, no matter how far along, or how early you THINK you are. There is no "incubation time" or "window frame" once ALS twitches have started. If it's ALS and you are twitching, the disease is ALREADY well into running it's course, and of course, will ALWAYS show up on an EMG, no matter where it is performed on your body.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości