Tężyczka jawna i utajona
Na wstępie wyjaśnie czym wogole jest tężyczka.
Tężyczka jest to nadpobudliwość nerwowo-mięsniowa, szwankuje nam układ nerwowy, przez co mamy dużo dziwnych objawów.
Otóż tężyczka dzieli się na jawna oraz utajoną.
Tężyczka jawna- powstaje w wyniku niedoboru wapnia. Powodem częstego występowania tego typu tężyczki jest niedoczynność przytarczyc bądź stanem po ich wycięciu, oraz niedoborem witaminy D.
Objawy charakterystyczne po których łatwo można poznać, co nam dolega to ataki tężyczkowe z przykurczami kończyn, mrowieniem i skurczami na twarzy, wzmożonym napięciem mięśniowym. Tym napadom towarzyszy silny lęk i uczucie niepokoju a także hiperwentylacja. Poza atakami towarzyszą też inne objawy które spotykamy w tężyczce utajonej.
Tężyczka utajona- typ tężyczki który o wiele trudniej jest rozpoznac, ponieważ występują w niej niespecyficzne objawy. Tutaj poziom wapnia w krwi jest w normie, za to magnez jest przyczyną tego schorzenia a dokładniej - niedobór magnezu. Wynik magnezu z krwi nie ma zbytniego znaczenia,ponieważ nie wiadomo ile jest jego w tnkankach. Stres, nieprawidłowa dieta, przemęczenie to wszystko przyczynia się do wystąpienia tężyczki utajonej.
Objawów jest tu bardzo wiele między innymi:
- Fascykulacje
- drżenie rąk, ciała
- bóle mięsni
- bóle stawów
- kurcze mięśni
- sztywnienie mięśni
- niepokój psychoruchowy
- uczucie zmęczenia
- silne bóle głowy
- bóle w klatce piersiowej
- drętwienia i mrowienia kończyn
- drętwienia i skurcze języka
- bóle brzucha, mdłości, biegunki
- trudności w koncentracji
- problemy z pamięcią
- hiperwentylacja
i wiele innych objawów...
Jedynym miarodajnym i czułym badaniem potwierdzjącym/wykluczającym tężyczke jest badanie EMG-próba tężyczkowa.
W tym schorzeniu zarówno jawnej i utajonej tężyczce podczas badania neurologicznego można też stwierdzić objaw chvostka, polegający na stuknięciu młoteczkiem neurologicznym w brzeg mięśnia żwacza- po czym na twarzy występują charakaterystyczne skórcze mięsni twarzy.
Leczenie pacjenta z tężyczką jawną polega na przyjmowaniu doustnych preparatów wapnia, w przypadku gdy dodatkowo zdiagnozowany jest niedobór witaminy D, także konieczna jest suplementacja doustnych preparatów z witaminą D. Bardzo ważna jest także dieta bogana w wapń.
Leczenie pacjenta z tężyczką utajoną głównym celem jest uzupełnienie magnezu preparatami zawierającymi magnez, lecz bardzo pomocna może się okazać także terapia psychologiczna, bądź leki antydepresyjne, przeciwlękowe, gdy zajdzie taka potrzeba przepisane przez odpowiedniego lekarza.
Za post podziękowali: Vinderlan, Golka1987, maykell